Turkiška virtuvė – atostogų dvelksmas Jūsų namuose

Turkiška virtuvė
2022-09-18 19:48

Turkiška virtuvė – bene didžiausia virtuvė pasaulyje. Ji formavosi tūkstantmečiais, ją veikė kitų tautų užkariavimai, ypač kovos su Balkanų šalimis, priimtas islamas. Turkiška virtuvė, priešingai nei lietuviškoji, neturi kelių ypač ją garsinančių patiekalų. Kai kurie mano, kad turkiški patiekalai, pirmiausia, prasideda kebabu, tačiau tai, ką šuo vardu vadiname mes ir kuo jį laiko patys turkai – gerokai skiriasi. Turkiška virtuvė pasižymi spalvomis ir skonių gausa.

Turkiška virtuvė pažįstama dažnam poilsiautojui

Turkų virtuvė dažną nustebina savo giliomis tradicijomis ir itin dideliu patiekalų pasirinkimu. Ji tinka ir mėsos mėgėjams, ir daržovių gerbėjams. Pakrantės regionuose vyrauja patiekalai iš žuvies ir jūros gėrybių, kiek giliau šalies viduje turkiški patiekalai daugiausiai gaminami iš daržovių. Mėgstamiausia jų mėsa –  aviena, vištiena, jautiena. Išskirtinumas tas, kad turkų virtuvėje naudojama išties nedaug prieskonių, o mėsa kepama grilyje ar perverta iešmeliu tam, kad būtų atskleistas kuo natūralesnis ingredientų skonis. Turkiškų prieskonių nėra daug. Dažniausiai virtuvėse galima rasti džiovintų čiobrelių, mėtų, kuminų, paprikų, pipirų. Patiekalams gardinti naudojama daug aliejaus ar sviesto; čia ypač mėgstama balta duona, lavašas, įvairūs kepiniai iš baltų miltų.

Svarbiausia dienos dalimi Turkijoje laikomi pusryčiai (kahvaltı). Jei lietuviai linkę svečius kviestis vakarienės, tai turkai juos kviečia kartu papusryčiauti. Tai laikas, kai visa šeima, draugai susėda prie vieno stalo ir mėgaujasi vienas kito draugija. Savaitgaliais pusryčiai gali užtrukti iki kelių valandų! Jų metu mėgaujamasi kelių rūšių sūriais, alyvuogėmis, daržovėmis, įvairiais pyragėliais, uogienėmis, patiekalais iš kiaušinių. Be abejo, turkų pusryčiai neįsivaizduojami be daugybės puodelių arbatos, o jie užbaigiami stipria kava. Pietums ir vakarienei turkai dažnai renkasi įvairias sriubas, troškinius iš mėsos ar daržovių. Prie mėsos patiekalų paprastai patiekiamos salotos, ryžiai, kvietinė košė, avinžirniai ir kitos kruopos. Jei pusryčiai buvo sotūs, dažnas čionykštis pietums tiesiog užkanda sezoninių vaisių ar uogų ir pietus praleidžia.

Populiariausi turkiški patiekalai

Turkijoje užsienio virtuvių patiekalai nėra itin populiarūs. Tad ir vietinė, nors ir modernėjanti, tačiau savas tradicijas išlaikanti virtuvė retai kada pasipildo kaimyninių šalių ar kraštų patiekalais ar jų variacijomis. Žinomumu, ko gero, niekas nenurungs kebabo, tačiau čia ne tik vietinių, bet ir svečių ne ką mažiau mėgstamos sriubos, daržovių ar mėsos troškiniai, užkandžiai, ir, be abejo, desertai. Turkų virtuvė išties gausi konditerinių gaminių. Turkiški desertai labai saldūs ir sotūs, tad vilioja net ir išrankiausius smaližius. Pateikiame jums kelis populiariausių ir geriausiai vertinamų patiekalų receptus.

●  Kebabas namų sąlygomis

Kebabas

Turkiškas kebabas ir Lietuvoje gaminami kebabai skiriasi. Turkijoje kebabas – bendrinis pavadinimas, reiškiantis keptą mėsą. Tai, kas Lietuvoje vadinama kebabu Turkijoje – gatvės maistu, kuriam nekeliami dideli reikalavimai. Be to, kebabų gali būti daugybė rūšių ne tik visoje šalyje, bet ir jos regionuose. Savo namuose pasigaminti tikrą turkišką kebabą nėra sudėtinga.

Jums reikės:

●  6 didelių lavašų

●  800 g avienos arba veršienos gabalėlių

●  300 g šviežio kopūsto

●  3 pomidorų

●  3 agurkų

●  250 g marinuotų agurkų

●  200 g majonezo

●  200 g majonezo su krapais

●  1 v. š. garstyčių

●  2 v. š. grietinės

●  5 skiltelių česnako

●  salotų prieskonių

●  turkiškų prieskonių mėsai

●  druskos

Gaminimas:

Mėsos gabalėlius ištrinkite su druska ir turkiškais prieskoniais ir palikite valandai marinuotis. Marinuotą mėsą kepkite orkaitėje apie 20 min., o baigiant – įjunkite grilio režimą. Smulkiai supjaustykite kopūstą, pomidorus ir agurkus. Įdėkite majonezo su krapais, įberkite prieskonių ir gerai viską išmaišykite. Smulkiai supjaustykite marinuotus agurkus. Į atskirą indą sudėkite majonezą, smulkintus česnakus, garstyčių, grietinės, įberkite salotų prieskonių ir viską išmaišykite. Pasiėmę vieną lakštą lavašo jį ištepkite paruoštu padažu. Tolygiai paskirstykite kopūstų ruošinį, smulkiai pjaustytus marinuotus agurkus, keptus mėsos gabalėlius. Suvyniokite kebabą: užlenkite lavašo apačią ir susukite iš krašto. Taip paruošę visus kebabus juos sudėkite į kepimo popieriumi ištiestą kepimo formą ir pašaukite į orkaitę minutei, arba trumpai apkepkite elektriniame grilyje.   

●  Tirštos sriubos

Tarhana sriuba

Turkai itin mėgsta įvairias tirštas sriubas. Jas valgo ir pietums, ir vakarienei, tiek kaip pagrindinį, tiek kaip pirmąjį patiekalą. Ypač Turkijoje populiari tarhana tiršta sriuba. Ji yra valgoma net ir vestuvių metu! Ši sriuba yra kilusi iš Vidurinės Azijos. Pabandykite pasigaminti ir jūs.

Jums reikės:

  • 3 pomidorų
  • 3 žaliųjų pipirų (paprikų)
  • 3 svogūnų
  • 2 stiklinių gyvo jogurto
  • 1 a. š. sausų mielių
  • 0,5 stiklinės šilto vandens
  • 1 a. š. cukraus
  • žiupsnelis maltų aitriųjų paprikų
  • 1 a. š. paprikų miltelių
  • druskos
  • miltų

Gaminimas:

Gaminame tarhaną: į indą su šiltu vandeniu suberkite mieles ir cukrų, išmaišykite ir palikite 5 min. Nuvalytas daržoves sutrinkite iki vientisos masės, į jas supilkite ištirpusį cukrų su mielėmis, maišant berkite miltus, kol masė taps kieta. Palikite tešlą pakilti bent 5 min. Į kepimo popieriumi išklotą indą sudėkite tešlą ir leiskite jai džiūti apie 10–12 dienų. Kartą per dieną tešlą paminkykite. Kai ši išdžius, ją sutrupinkite ir laikykite sausai ir šaltai. Metas gaminti sriubą:

Jums reikės:

  • 1 stiklinės sausos tarhanos
  • 7 stiklinių mėsos sultinio
  • 2 v. š. pomidorų pastos
  • šviežių petražolių

Gaminimas:

Sumaišykite tarhaną su 3 stiklinėmis sultinio. Maišykite tol, kol gausite minkštą vientisą masę. Supilkite likusį sultinį, pagardinkite pomidorų pasta ir virkite apie 15–20 min. Pagardinkite petražolėmis, patiekite su turkiška duona.

●  Turkiška baklava

Turkiška baklava

Kaip žinia, turkai itin mėgaujasi nacionaliniais desertais. Vienas iš jų – baklava. Tai sluoksniuotos tešlos su riešutais pyragėliai, kuriems gaminti reikia išties daug kruopštumo. Šie pyragėliai valgomi beveik visada – gimus vaikui, per vestuves, laidotuves ar pažymint kitus reikšmingus įvykius. Pabandykite pasigaminti patys:

Jums reikės:

  • 454 g filo tešlos (kambario temperatūros)
  • 250 g ghee sviesto
  • 210 graikinių riešutų
  • 160 g nesūdytų pistacijų be lukšto
  • 1 a. š. cinamono
  • 420 ml vandens
  • 400 g cukraus
  • 2 v. š. citrinų sulčių

Gaminimas:

Paruoškite sirupą: į puodą supilkite vandenį ir cukrų, maišydami kaitinkite kol cukrus ištirps. Užvirus sumažinkite ugnį, supilkite citrinų sultis ir dar pakaitinkite apie 15 min., kol sirupas sutirštės. Atvėsinkite.Paruoškite įdarą: graikinius riešutus ir pistacijas susmulkinkite iki smulkių gabalėlių, sumaišykite su cinamonu. Formuokite baklavą: kepimo formą ištepkite ghee sviestu. Į formą dėkite du tešlos lapus, aptepkite ghee sviestu, dėkite vėl du lapus, aptepkite – kartokite tai tol, kol sudėsite pusę visų tešlos lapų. Ant viršaus dėkite riešutų ruošinį ir paskirstykite po visą tešlos lapą. Ant viršaus vėl dėkite du tešlos lapus, ištepkite ghee sviestu, dėkite du lapus, ištepkite sviestu ir tai kartokite tol, kol sudėsite visą tešlą. Paskutinį lapą taip pat patepkite sviestu. Baklavą supjaustykite lygiais kvadratėliais ar rombeliais, pašaukite į iki 170 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepkite maždaug 40–45 min., kol baklava apskrus. Išėmus iškepusį desertą iškart apšlakstykite šaltu sirupu. Apšlakstę kepimo indą vėl dėkite į orkaitę dar 3 min. Balaklava ragaukite atšalusią. Šis skanėstas laikomas kambario temperatūroje.

Mažiau populiari turkiška virtuvė

Be jau vardintų patiekalų turkų virtuvė didžiuojasi ne ką mažiau skoniu nusileidžiančiais yaprak sarma (ryžiais ar mėsa įdarytais vynuogių lapais), biber dolma (įdarytais žaliaisiais pipirais), börek (sluoksniuotos tešlos pyragaičiais su sūrio, mėsos, špinatų ar bulvių įdaru), çiğ köfte (aštriais žalios maltos mėsos rutuliukais – šis patiekalas ypatingas tuo, kad jį ruošia tik vyrai), ahtapat salatasi (sepijų žiedais aliejuje su žaliosiomis alyvuogėmis), köfte (patiekalu, ruošiamu iš mažų grilyje ar keptuvėje keptų faršo rutuliukų, aci (raudonu labai aštriu paštetu iš peperoni), muhallebi (pieno pudingu iš krakmolo, ryžių ir miltų) ir kitais patiekalais.

Turkiška virtuvė Lietuvoje primins atostogas

Su nostalgija prisimenate atostogas Turkijoje ar slapta svajojate ten apsilankyti? O gal pasiilgote jų virtuvės šedevrų ar norite atrasti kažką naujo? Išbandykite kelis šiame straipsnyje pateiktus receptus ir tiesiog pietaudami ar vakarieniaudami pasinerkite į egzotiškas atostogas. Gaminimas daug paprastesnis, kai virtuvėje turite visus reikiamus indus ir įrankius. Jei prireiks naujos keptuvės, puodų troškinimui ar kitų virtuvės reikmenų, būtinai užsukite į Virtuvės Pasaulį. Čia rasite viską, ko jums prireiks tikram turkiškam patiekalui pasigaminti.

Be komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Mes naudojame slapukus, kad pagerintume jūsų patirtį mūsų svetainėje. Naršydami šioje svetainėje sutinkate su mūsų salygos ir privatumas
PradinisProfilis
Paieška
Į viršų